Dr hab. Agnieszka Dołhańczuk-Śródka, prof. UO znalazła się w gronie ekspertów Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (ang. International Seabed Authority).
Dr hab. Agnieszka Dołhańczuk-Śródka, prof. UO, dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii UO, dołączyła do grupy ekspertów wspierającej Komisję Prawno-Techniczną Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego. Grono to będzie wspomagać prace nad opracowaniem przyszłych regulacji dot. zakresu i metodyki badań środowiskowych związanych z zamierzoną eksploatacją podmorskich surowców mineralnych.
– To dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie, że będę mogła uczestniczyć w pracach tej grupy ekspertów – podkreśla dr hab. Agnieszka Dołhańczuk-Śródka, prof. UO. – Cieszę się również, że będę mogła jeszcze aktywniej uczestniczyć w międzynarodowej działalności naukowej oraz reprezentować Uniwersytet Opolski na szczeblu międzynarodowym.
Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego jest agendą ONZ z siedzibą w Kingston na Jamajce. Zajmuje się zasobami znajdującymi się na dnie oceanów obszarów będących poza jurysdykcją państwową. Zrzesza 168 państw członkowskich.
Zadaniem grupy ekspertów, do których dołączyła dr hab. Agnieszka Dołhańczuk-Śródka, prof. UO, jest opracowanie wiążących wartości progowych (środowiskowych), w trzech obszarach tematycznych: toksyczność; zmętnienie; hałas podwodny i zanieczyszczenie światłem. W ramach tych prac opracowane zostaną m.in. wartości progowe dla konkrecji polimetalicznych, pokrywających rozległe obszary dna oceanicznego, które można znaleźć na głębokościach 3500-6000 m p.p.m. Najbogatsze tereny pod względem ich występowania to obszary na zachód od wybrzeża Meksyku (Pacyfik, strefa Clarion-Clipperton), obszar Basenu Środkowo-indyjskiego czy Basenu Peruwiańskiego.
– Z uwagi na moje doświadczenie i wieloletnie prace badawcze m.in. z zakresu promieniotwórczości będę reprezentowała podgrupę ds. toksyczności – tłumaczy dr hab. Agnieszka Dołhańczuk-Śródka, prof. UO. – Temat związany z badaniem konkrecji jest mi bliski, ponieważ współpracuję ze Wspólną Organizacją „Interoceanmetal” (IOM) z siedzibą w Szczecinie w zakresie badania radioaktywności konkrecji z repozytorium próbek IOM. To właśnie dyrektor generalny IOM wskazał moją kandydaturę do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które przesłało tę nominację do międzysesyjnej grupy ekspertów ds. rozwoju wiążących wartości progowych (środowiskowych).
Dr hab. Agnieszka Dołhańczuk-Śródka, prof. UO jest dyrektorem Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii UO. Od ponad 20 lat ma uprawnienia Inspektora Ochrony Radiologicznej, nadane przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, a od 2005 roku pełni funkcję pełnomocnika rektora UO ds. ochrony radiologicznej.
Ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w prowadzeniu badań z zakresu biotechnologii i inżynierii środowiska, w tym badań nad migracją substancji zanieczyszczających w środowisku, a także modelowaniem transportu radionuklidów w różnych matrycach środowiskowych. Posiada również doświadczenie we współpracy z wieloma ośrodkami naukowymi, w tym również przy realizacji projektów międzynarodowych. Jest autorem lub współautorem 83 publikacji naukowych, z czego 49 znajduje się w bazie WoS. Indeks Hirscha według WoS wynosi 10; liczba cytowań 338.
Dr hab. Agnieszka Dołhańczuk-Śródka, prof. UO
• Magisterium: Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii, Uniwersytet Opolski, 1998 r.
• Doktorat: Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, 2007 r.
• Habilitacja: Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, 2016 r.
• 2002 r. – studia podyplomowe w zakresie Informatyki, Wydział Przyrodniczo-Techniczny Uniwersytetu Opolskiego.
Instytut Inżynierii Środowiska i Biotechnologii
ul. Kardynała Kominka 6, 6a
45-032 Opole
tel. +48 77 401 60 50
tel. +48 77 401 60 51
e-mail: iisib@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382