Instytut Inżynierii Środowiska i Biotechnologii UO obecnie współpracuje i realizuje projekty naukowo-badawcze z innymi jednostkami naukowymi oraz podmiotami biznesowymi:
Centrum Radonowe
Pozarządowa Międzynarodowa Sieć Naukowa – Centrum Radonowe zrzesza instytuty i uczelnie zajmujące się szeroko rozumianą tematyką radonową.
Centrum Radonowe powstało 26 marca 2002 r .
Instytucje tworzące Centrum Radonowe tworzą płaszczyznę współpracy naukowej w zakresie ochrony radiologicznej w środowisku pracy i miejscach zamieszkania. Od wielu lat członkowie Centrum aktywnie uczestniczą w pracach badawczych i pomiarowych oraz prowadzą działalność edukacyjno – informacyjną dla społeczeństwa w dziedzinie promieniotwórczości w środowisku.
W projektach indywidualnych Członków Sieci oraz wspólnych Centrum prowadzone są badania aspektów geologicznych, meteorologicznych oraz technicznych, mających wpływ na poziom ryzyka radonowego w naszym kraju. Realizowane były również wspólne projekty, których wyniki dały istotny wkład do wiedzy na temat zagrożenia wynikającego z ekspozycji na radon w mieszkaniach i miejscach pracy. Należy podkreślić udział Centrum w tworzeniu europejskiej Mapy Ryzyka Radonowego.
Dzięki współpracy Instytucji tworzących Sieć przeprowadzane są pomiary porównawcze stężeń radonu w powietrzu oraz w wodzie.
Współpraca naukowa
Współpraca ze Wspólną Organizacją
„Interoceanmetal” z siedzibą w Szczecinie w zakresie badań radioaktywności konkrecji polimetalicznych.
Szczegółowy zakres badań obejmuje m.in. pomiar radioizotopów gamma-promieniotwórczych oraz emanację radonu 222, a także opracowanie i wydanie rekomendacji dotyczących zasad ochrony radiologicznej przy kontakcie z konkrecjami polimetalicznymi.
Współpraca w ramach projektu
W ramach projektu naukowego finansowanego przez MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI:
“Wpływ parametrów środowiskowych oraz zmienność biologiczna Pleurotus ostreatus w zakresie działania nicieniobójczego na Heterodera schachtii”, zadanie nr 22
Nasz Instytut współpracuje z Instytutem Ochrony i Aklimatyzacji Roślin -PIB, oddział w Bydgoszczy (IHAR), Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego w Straszkowie (KHBC).
Instytut Inżynierii Środowiska i Biotechnologii
ul. Kardynała Kominka 6, 6a
45-032 Opole
tel. +48 77 401 60 50
tel. +48 77 401 60 51
e-mail: iisib@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382