Strategia rozwoju

Wizja

„BADANIA, INNOWACJE, INTERDYSCYPLINARNOŚĆ”
Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka może i powinna być dyscypliną o priorytetowym znaczeniu dla gospodarki. Będzie to możliwe gdy prowadzone badania w jej ramach będą charakteryzowały się wysokim poziomem naukowym, a wyniki prowadzonych w Instytucie badań będą znane i uznane nie tylko w krajowym ale i w międzynarodowym środowisku naukowym.

Dlatego też głównym celem Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii jest systematyczny i dynamiczny rozwój dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka. Zintensyfikowanie aktywności badawczej pracowników Instytutu i ich większa rozpoznawalność na arenie krajowej i międzynarodowej, przyczyni się do wzrostu pozycji tej dyscypliny nie tylko w rankingu nauk, ale również w życiu społecznym.

Misja

Misją Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego jest prowadzenie wysokiej jakości badań naukowych w zakresie biotechnologii środowiska, monitoringu a także ochrony i kształtowania środowiska.

Problematyka badawcza

Problematyka badawcza podejmowana przez pracowników Instytutu koncentruje się głównie na zagadnieniach z zakresu biotechnologii środowiska, a w szczególności, takich jak:

  • Agrobiotechnologia;
  • Biodegradacja skażeń środowiska;

jak również z zakresu monitoringu, ochrony i kształtowania środowiska, a w szczególności, takich jak:

  • Monitoring i bioanalityka środowiska;
  • Ochrona gleb i rekultywacja terenów zdegradowanych;
  • Odnawialne źródła energii.

 

Strategia rozwoju Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka opiera się na kompleksowej diagnozie strategicznej, związanej z polityką rozwoju uczelni, a także uwzględnia strategiczne cele Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii oraz sposoby ich realizacji.

Cele strategiczne

  1. Rozwijanie nowych, innowacyjnych kierunków badań w zakresie inżynierii środowiska;
  2. Odmłodzenie kadry naukowo-dydaktycznej, pozyskiwanie specjalistów z zakresu inżynierii środowiska;
  3. Prowadzenie badań na wysokim poziomie;
  4. Efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi;
  5. Racjonalne wykorzystanie bazy materialnej;
  6. Zwiększenie udziału studentów w rozwój dyscypliny.

Kluczowe działania

  • Ciągła poprawa pozycji Instytutu w krajowej i międzynarodowej przestrzeni badawczej, poprzez udział w projektach badawczych;
  • Optymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury badawczej i dydaktycznej, a także jej rozbudowa;
  • Efektywne wykorzystanie zasobów ludzkich oraz zwiększenie interdyscyplinarnych zespołów badawczych koncentrujących się na światowych trendach w obszarze dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwa i Energetyka;
  • Zwiększanie wymagań względem kandydatów do zatrudnienia w Instytucie, co przełoży się na podniesienie jakości badań, zwiększenie interdyscyplinarności badań a także zwiększenie liczby wysoko punktowanych publikacji;
  • Wzrost udziału studentów w prowadzonych pracach badawczych realizowanych w Instytucie.
Skip to content